Jak dbać o stopy dziecka ?

opublikowane: 17 kwi 2013, 12:00 przez Aneta Gajda   [ zaktualizowane 17 kwi 2013, 12:10 ]
   Stopy dziecka wymagają szczególnej uwagi. Rodzice mogą przyczynić się do ich prawidłowego rozwoju, wybierając odpowiednie buty i dbając o aktywność ruchową dziecka.

Jak DBAĆ O STOPY DZIECKA? Wady stóp - jaka profilaktyka?

Stopy dziecka mają inna budowę niż stopy dorosłego – są krótsze, szersze i zwężają się ku pięcie. Miękkie podbicie wypełnia poduszeczka tłuszczowa, która znika dopiero w wieku 2, 3 lat. Wtedy też zarysowuje się łukowate wygięcie stopy.

Wielu rodziców niepokoi się, widząc na piasku płaskie odbicia dziecięcych stópek – czy mogą one oznaczać płaskostopie? Niekoniecznie, maluchy zostawiają zupełnie inne ślady i nie musi to sygnalizować nieprawidłowości. Obawy warto skonsultować z lekarzem, a na co dzień samodzielnie dbać o zdrowie stóp dziecka.

Stopy dziecka potrzebują ruchu.

Dla prawidłowego rozwoju i wzrostu dziecka niezbędny jest ruch. U niemowlaków można pobudzać stopy łaskotaniem i delikatnym masowaniem.

Starsze dzieci warto zachęcać do wspólnych ćwiczeń, podczas których będą miały za zadanie chwycić paluszkami woreczek z piaskiem lub rozsypane kredki. - Kilkulatki świetnie odnajdują się na placu zabaw, można to wykorzystać jako element zajęć korekcyjnych. Wspinaczka po drabinkach i harce w kolorowych kulkach to najlepsza profilaktyka dla małych stóp. Zbawienne działanie mają także ćwiczenia w basenie i jazda na rowerze.

Stopy dziecka są delikatne – zainwestuj w dobre buty.

W okresie wzrostu małe, mięciutkie stopy łatwo ulegają zniekształceniom. Dorośli z powodzeniem mogą chodzić w uciskającym obuwiu i poza dyskomfortem nie będzie to miało dla nich większych konsekwencji.

W przypadku dzieci jest inaczej, dlatego warto zainwestować w dobre jakościowo i odpowiednio dopasowane buty. Maluchy na pewno nie powinny dziedziczyć ich po starszym rodzeństwie – każda stopa jest inna i to do niej powinien dopasowywać się but, a nie na odwrót. Warto zwrócić uwagę na to, żeby między paluszkami a czubkiem było zawsze około 1-1,5 cm przestrzeni.

Pozwól dziecku biegać na bosaka – jego stopy będą zdrowe.

Mała stopa najlepiej czuje się boso – nic jej nie uciska, skóra swobodnie oddycha, a powierzchnia, po której stąpa, pobudza wszystkie receptory. Stopy nie są usztywnione i wykorzystują pracę wszystkich mięśni.

Wady stóp dziecka można skorygować

Istotne jest również, aby rodzice zwracali uwagę na to, w jaki sposób dziecko stawia stópki – na wczesnym etapie rozwoju można skorygować wiele błędów. Ważne jest, aby nie zbagatelizować pierwszych sygnałów – odkształcenia mogą doprowadzić do problemów z kolanami, biodrami, a nawet z kręgosłupem.

Warto raz na jakiś czas wybrać się na badania, które pozwolą ocenić prawidłowość ukształtowania stóp. Jeśli coś będzie nie tak, lekarz na pewno wskaże odpowiednie ćwiczenia i podpowie, jakie buty wybrać dla dziecka, a jakich lepiej unikać.

koordynator ds. promocji zdrowia
Aneta Gajda

PROFILAKTYCZNE     BADANIA     STÓP

W dniu 18 kwietnia 2013 roku
odbędą się profilaktyczne badania stóp dzieci 5 – 6-letnich,

na terenie Przedszkola Miejskiego Nr 88, prowadzone przez studentów
Uniwersytetu Medycznego w Łodzi,

pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Krzysztof Zeman
z Kliniki Pediatrii, Kardiologii Prewencyjnej
i Immunologii Wieku Rozwojowego.