"Mamo, tato, wolę wodę !" - kampania edukacyjna na rzecz picia wody.

opublikowane: 30 kwi 2012, 11:43 przez Aneta Gajda

Kampania „Mamo, tato, wolę wodę !” została zainicjowana przez Żywiec Zdrój w 2009 roku. Jej celem jest podkreślenie roli wody w codziennej diecie dziecka oraz wspieranie rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. Podobnie jak w poprzednich latach patronami merytorycznymi akcji są Instytut Żywności i Żywienia oraz Instytut Matki i Dziecka. W 2011 roku kampania „Mamo, tato, wolę wodę!” została objęta honorowym patronatem przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Partnerem medialnym już po raz kolejny zostało MiniMini.

Celem programu jest promocja picia wody przez dzieci i kształtowanie u nich prawidłowych nawyków żywieniowych. A jest co zmieniać! Woda stanowi zaledwie 11% wszystkich spożywanych przez przedszkolaków płynów (źródło: TNS OBOP 2010).

W ramach kampanii „Mamo, tato, wolę wodę !” otrzymaliśmy zestawy edukacyjne zawierające materiały wprowadzające dzieci w świat wody. Podczas zajęć, których program został opracowany przez specjalistów, m.in. z zakresu żywienia, pedagogów, psychologów, a także fizyka i ekologa, dzieci miały okazję poznać zasady zdrowego odżywiania, dowiedzieć się więcej o właściwościach wody i jej zastosowaniu.

W kwietniu 2012r. w grupie dzieci 4,5-letnich realizowane były zagadnienia z III edycji ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej ,,Mamo, tato, wolę wodę !”. Celem głównym programu było podniesienie poziomu wiedzy dzieci na temat właściwości wody oraz jej wpływu na życie i zdrowie człowieka oraz zachęcenie do picia wody. Bohaterem kampanii była wodna postać - sympatyczny Zdrojek, który wprowadził dzieci w świat wody. Razem z nim odkrywały, skąd pochodzi woda, poznawały jej właściwości i zastosowanie. Dzieci poznały również znaczenie prawidłowego odżywiania się i prowadzenia zdrowego trybu życia, poznały sposoby oszczędzania wody w życiu codziennym oraz poszerzyły wiedzę o otaczającym świecie. Treści programu ,,Mamo, tato, wolę wodę!” zawarły się w pięciu jednostkach tematycznych:

1. Wolę wodę, bo daje życie.

2. Wolę wodę, bo daje zdrowie i siłę.

3. Wolę wodę, bo dużo potrafi.

4. Wolę wodę, bo jest bezcenna.

5. Wolę wodę, bo jest najważniejsza na świecie.

Na zakończenie realizacji programu dzieci złożyły uroczyste ślubowanie na Przyjaciela Wody oraz wykonały wspólnie plakat: „Wolę wodę, bo jest bezcenna - oszczędzajmy wodę !”.

Do efektów realizacji programu „Mamo Tato wolę wodę” należy zaliczyć zwiększenie ilości wypijanej przez dzieci wody, doskonalenie nawyku zdrowego odżywiania się oraz aktywnego trybu życia, wzmocnienie więzi w grupie, zainteresowanie rodziców tematyką znaczenia wody dla organizmu człowieka.