Menu dla małego Zucha

opublikowane: 17 mar 2014, 12:48 przez Aneta Gajda

Nasza codzienna dieta to nie jest tylko to, co jemy. Ważne jest również „jak”. A ponieważ wpływa ona zarówno na zdrowie, jak i samopoczucie, warto wprowadzić do swojego codziennego menu kilka zasad. Dotyczy to także, a może przede wszystkim, diety dziecka.

Jak zatem konstruować menu dla przedszkolaka, chcąc dbać o zdrowie i dobre samopoczucie swojego dziecka, warto stosować się do kilku oczywistych, ale często zapominanych zasad. Po pierwsze należy dbać o liczbę i różnorodność spożywanych posiłków. Maluch powinien zjadać ich od czterech do pięciu, trzy posiłki główne (z czego przynajmniej jeden na ciepło) i dwie przekąski.

Dzieci (nie)prawidłowo odżywiane
    Instytut Żywności i Żywienia oraz Instytut Matki i Dziecka przeprowadziły badania w 2006 roku, które dowiodły, że już czteroletnie dzieci są odżywiane nieprawidłowo. Wówczas poddano badaniom grupę 188 chłopców i 212 dziewczynek z czego 28% uczęszczało do przedszkola. Wyniki potwierdziły przewlekłe niedobory wapnia u około 51% dzieci, przewlekłe niedobory witaminy D w u 99% dzieci.

W daniach głównych dziecko powinno dostawać wszystko, co potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są to produkty białkowe, czyli mięso, wędliny, ryby, jajka oraz produkty mleczne lub węglowodany, typu sery, twarogi, jogurty, kasze, ryż, pieczywo. Przekąski powinny urozmaicać dietę, dostarczając witamin i mikroelementów. Należy zatem pamiętać, aby w codziennym menu naszego dziecka uwzględniać produkty z różnych grup żywieniowych – zgodnie z Piramidą Żywienia.

Podobno człowiek jest tym, co je. Zdrowa dieta to nic innego, jak zdrowe odżywianie. A zdrowe odżywanie to jedzenie zdrowych produktów i stosowanie zasad, które są jego gwarantem. W codziennym jadłospisie dziecka warto uwzględnić produkty ze wszystkich pięter Piramidy Żywienia, a żeby nie pozostać jedynie biernym zjadaczem chleba – warto pamiętać, że zdrowie to również codzienna aktywność fizyczna.

Zapamiętaj!
1.    Planuj 4 do 5 posiłków dziennie w równych odstępach czasu (minimum 1 ciepły),
2.    W posiłkach głównych (śniadanie, obiad, kolacja) planuj produkty białkowe (mięso, wędlina, ryba, jajka), mleczne (sery, twarogi, jogurty) lub węglowodany (kasze, ryż, pieczywo),
3.    W przekąskach uwzględniaj przetwory mleczne, owoce i warzywa,
4.    Ogranicz spożycie słodyczy i produktów wysokokalorycznych,
5.    Używaj mniej soli, więcej przypraw i ziół,
6.    Unikaj słodkich soków i napojów,
7.    Ogranicz spożywanie jedzenia typu fast-food (frytki, hamburgery, pizza),
8.    Nie stosuj diet u dzieci! – Nie są odpowiednio zbilansowane,
9.    Odżywiaj się zgodnie w zasadami Piramidy Żywienia,
10.    Spędzaj czas aktywnie wraz z dzieckiem.

opracowanie:
zdrowyprzedszkolak.pl