Obchody Dnia Ziemi w naszym przedszkolu.

opublikowane: 1 maj 2012, 12:32 przez Aneta Gajda   [ zaktualizowane 5 maj 2012, 05:55 ]

DZIEŃ  ZIEMI  2012 r.

Co roku  22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Wszyscy ludzie- przyjaciele Ziemi- robią coś, aby Ziemia stała się piękniejsza, zdrowsza i bezpieczniejsza dla wszystkich.

Trochę historii.

Na pomysł obchodzenia Dnia Ziemi wpadł John McConnell. Stało się to podczas konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Prekursorem obchodów był Josepha Alioto, burmistrz San Francisco, który zadecydował, że takie obchody odbędą się właśnie w jego mieście. Po raz pierwszy obchodzono Dzień Ziemi w Stanach Zjednoczonych 22 kwietnia 1970 roku.

Na reakcję świata nie trzeba było długo czekać. Błyskawicznie ideę poparł Sekretarz Generalny ONZ i odpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. Wiele lat później, bo dopiero w roku 2009, zgromadzenie Ogólne ONZ, jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi wybrało 22 kwietnia. Dlatego właśnie dziś obchodzimy to święto.

W Polsce Dzień Ziemi mogliśmy obchodzić dopiero po upadku komunizmu. W naszym kraju na pomysł rozpropagowania idei Dnia Ziemi wpadł poseł Jan Rzymełka z Katowic. Pierwsze obchody w Warszawie odbyły się w roku 1990. Od tego czasu wiedza ekologiczna wśród ludzi systematycznie wzrasta, a przecież właśnie to jest głównym celem obchodów Dnia Ziemi.

Tegoroczne obchody Dnia Ziemi odbywają się pod hasłem "Dobra energia dla wszystkich". Dzieje się tak dlatego, że są związane wiązane z obchodami Międzynarodowego Roku Zrównoważonej Energii dla Wszystkich Ludzi. W tym dniu ludzie całego świata zastanawiają się, jakich spostrzeżeń na swojej planecie dokonał człowiek, jakie są tego skutki i jak to można zmienić.
Tego dnia każdy z nas powinien pomyśleć, co może zrobić w swoim najbliższym otoczeniu, aby ulżyć Ziemi i zaprzyjaźnić się z nią.

Obchody Dnia Ziemi w naszym przedszkolu.

Przedszkolaki z naszego przedszkola również obchodziły Światowy Dzień Ziemi – 26.04.2012r. Celem przewodnim imprezy było kształtowanie u dzieci postaw proekologicznych i przekonania, że człowiek nie tylko niszczy przyrodę, ale może ją także uratować.

Obchody Dnia Ziemi zaczęliśmy w tym roku od uporządkowania terenu wokół przedszkola. Dzieci ze wszystkich grup zbierały wszystko co jesienne i zimowe wiatry przywiały na nasze trawniki.

Porządkujemy teren wokół przedszkola.

Kolejnym krokiem było uporządkowanie małej rabaty, na której postanowiliśmy posadzić wiosenne kwiaty - stokrotki, prymulki oraz  zasiać nasiona niektórych warzyw ( pietruszkę, koper, lubczyk, szczypiorek).

Ostatnim krokiem prac w ogrodzie było posadzenie drzew - klonu i lipy oraz iglaków, otrzymanych przez Lasy Państwowe w ramach akcji "Drzewko za makulaturę".

Ponadto dzieci brały udział w quizach oraz zabawach o tematyce ekologicznej. Z wielką radością przyznajemy, iż dzieci zaskoczyły nasz swoją wiedzą, wrażliwością i dojrzałością ekologiczną. Jesteśmy dumni, że do naszego przedszkola uczęszczają dzieci, które maja tak duże poczucie odpowiedzialności o obecną i przyszłą jakość życia na ziemi. Istotne dla nas było zintegrowanie wszystkich dzieci w słusznej sprawie oraz wspaniała, twórcza zabawa.