Ogólnopolski program edukacyjny - "Kubusiowi Przyjaciele Natury".

opublikowane: 4 maj 2012, 06:30 przez Aneta Gajda   [ zaktualizowane 4 maj 2012, 06:57 ]
Ekologiczny program - "Kubusiowi Przyjaciele Natury".

W tym roku szkolnym 2011/2012 nasze przedszkole przystąpiło do udziału w ogólnopolskim programie edukacyjnym "Kubusiowi Przyjaciele Natury", mającym na celu popularyzację ochrony przyrody wśród przedszkolaków, ich rodziców i nauczycieli przedszkola. Partnerem merytorycznym tego przedsięwzięcia jest Fundacja "Partnerstwo dla środowiska", a organizatorem programu znane każdemu dziecku marki ulubionych soków - "Tymbark" i "Kubuś".

Uczestnicząc w programie przedszkole otrzymuje materiały edukacyjne, dzięki którym możliwa jest realizacja scenariuszy zajęć oraz wybranych działań ekologicznych: teczka edukacyjna dla nauczyciela, zestaw płyt CD, plakat programu, książeczki dla dzieci, upominek dla dzieci, certyfikat, potwierdzający tytuł „Kubusiowi Przyjaciele Natury" . W trakcie programu nauczyciele prowadzą zajęcia ekologiczne. Zajęcia te dają wiele zabawy, ale również uczą jak dbać o naturę od najmłodszych lat.

Podjęliśmy się realizacji szeregu zadań z zakresu ochrony środowiska oraz ekologii oraz z radością włączyliśmy się do działań proponowanych przez autorów programu. Propagować edukację dla natury we współczesnym świecie oraz wprowadzić najmłodszych w tematykę ekologii i zachęcić do dbania o otaczające nas środowisko. W ramach akcji „Kubusiowi Przyjaciele Natury” realizowaliśmy wskazówki  zawarte w programie oraz własne pomysły:
  • zorganizowanie kącików przyrody oraz mini zielonych ogródków w salach przedszkolnych,
  • segregacja śmieci w przedszkolu,
  • zbieranie płyt CD/DVD oraz zużytych baterii,
  • Dzień Marchewki,
  • Zdrowa energia - I Wiosenny tydzień promocji zdrowia pod hasłem: "Chcę jeść zdrowo",
  • Obchody Dnia Ziemi,
  • organizacja zajęć - Jak w codziennym życiu dbać o środowisko, a przy tym oszczędzać wodę i energię ?,
  • Festiwal Zdrowia pod hasłem: "W zdrowym ciele, zdrowia wiele",
  • zorganizowanie konkursu plastycznego -  "Jestem Kubusiowym Przyjacielem Natury",
  • Dzień Kubusiowych Przyjaciół Natury,
  • zorganizowanie wystawy ekologicznej pod hasłem: "Drzewa marzeń".