Prawidłowa higiena jamy ustnej wśród dzieci.

opublikowane: 23 lut 2013, 10:57 przez Aneta Gajda
Prawidłowa higiena jamy ustnej wśród dzieci.

         Systematyczna higiena jamy ustnej u dzieci w wieku szkolnym to inwestycja na lata. Zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy oraz obniża koszty związane z zabiegami stomatologicznymi. Próchnica zębów u dzieci może rozpoczynać się już w 1. roku życia. Przełomowe dla jej rozwoju są pierwsze 3-4 lata życia malucha (po czym jej frekwencja wzrasta z wiekiem). Dlatego tak istotna jest higiena jamy ustnej i kontrolowanie stanu uzębienia nawet takich małych dzieci.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć.

         Pamiętajmy, że w tym przypadku najważniejszą zasadą jest zapobieganie. Wczesna próchnica zębów mlecznych znacznie zwiększa ryzyko powikłań, przedwczesnej ich utraty, wystąpienia wad zgryzu oraz próchnicy zębów stałych.

          Zasadniczą przyczyną próchnicy jest płytka nazębna, która składa się ze składników śliny, bakterii i pozostałości jedzenia. Jeżeli zęby nie są często i dokładnie szczotkowane, wówczas tworzą się w niej niekorzystne warunki, w których dochodzi do odwapnienia i rozpadu twardych tkanek zęba. Stąd tak ważna jest higiena jamy ustnej i szczotkowanie zębów po każdym posiłku.

Higiena jamy ustnej - krok do zdrowia.

          Priorytetem w walce z próchnicą jest właściwa higiena jamy ustnej u dzieci. Istotne aby rodzice znali prawidłowe jej zasady. Dlatego bardzo ważny jest instruktaż prawidłowego szczotkowania zębów, którego chętnie udzieli każdy stomatolog podczas wizyty w gabinecie. Jest to też idealny moment do rozmowy z dziećmi i rodzicami na temat oceny dokładności przeprowadzanych zabiegów higienicznych i nauki właściwych nawyków. Kontrole uzębienia w gabinecie stomatologicznym powinny odbywać się 2 razy w roku.

          Rodzice powinni czynnie uczestniczyć w zabiegach higienicznych jamy ustnej dzieci, szczególnie w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe - od 6 lat. Wówczas, w związku z nieprzyjemnymi doznaniami, jakie towarzyszą wyrzynaniu się pierwszych zębów trzonowych, dzieci niestarannie wykonują zabiegi higieniczne.

W warunkach domowych możemy zapobiegać próchnicy poprzez:  
  • szczotkowanie zębów (przynajmniej dwa razy dziennie),
  • poprawne używanie nici dentystycznej,
  • płukanie jamy ustnej,
  • używanie środków przeciwbakteryjnych.

         Skuteczną metodą w zapobieganiu próchnicy u dzieci, oprócz właściwej higieny jamy ustnej, są zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinecie, takie jak fluoryzacja czy lakowanie zębów. Wzmacniają one strukturę szkliwa i zabezpieczają zęby przed działaniem czynników próchnicotwórczych.

Odporność na próchnicę u dzieci możemy zwiększyć przestrzegając zasad zdrowego odżywiania. Oto najważniejsze z nich:

  • spożywanie pokarmów bogatych w białko, witaminy i sole mineralne,
  • eliminacja spożywania słodyczy, zwłaszcza kleistych (np. toffi, krówki) i lizaków,
  • podawanie cukrów (napoje, soki, słodkie potrawy) w czasie głównych posiłków, które kończą się niesłodzonymi produktami,
  • nie podjadanie między posiłkami,
  • wybieranie pokarmów o konsystencji twardej zamiast papkowatych,
  • w ramach przekąsek zastępowanie słodyczy np. produktami mlecznymi (sery) lub owocami.

mama, dziecko, pielęgnacja ząbków, mycie zębów                                                                                       

Prawidłowe szczotkowanie zębów.

         Systematyczna higiena jamy ustnej u dzieci zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy. Dlatego tak ważne jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku oraz poprawne używanie nici dentystycznej. Metody szczotkowania zębów oraz rodzaj szczoteczek są zróżnicowane w zależności od wielu indywidualnych potrzeb i stanu jamy ustnej.

         U dzieci w wieku 7-12 lat wskazane są szczotki miękkie lub średniej twardości. Można je kupić w rozmiarze typu "junior". Należy je wymieniać co 3 miesiące lub częściej (zaraz przy pierwszych objawach zużycia). W okresie kształtowania prawidłowego nawyku lepiej jest stosować szczotki ręczne.
Dzieci i prawidłowe szczotkowanie zębów

Poprawna technika szczotkowania zębów.

        Początkowo zalecana jest metoda szczotkowania zębów polegająca na małych ruchach okrężnych (kółeczka). Szczotkę ustawia się pod kątem prostym do powierzchni zębów i wykonuje ruchy okrężne powtarzane kilkakrotnie na każde dwa zęby.

        Szczotkowanie zębów rozpoczynamy od zębów trzonowych kierując się do przednich - ważne jest uporządkowane oczyszczanie po kolei wszystkich powierzchni. Powierzchnie żujące łatwiej oczyścić wykonując poziome ruchy szorowania szczoteczką tam i z powrotem, po 10 razy w każdym czyszczonym miejscu. Powierzchnie wewnętrzne oczyszczamy ruchami wymiatającymi.

       U dzieci starszych wprowadzamy dodatkowo ruchy obrotowo-wymiatające. Szczotkę ustawiamy początkowo pod kątem 45 proc. do oczyszczanej powierzchni z końcem włosia na granicy dziąsło-ząb. Następnie wykonujemy ruch obrotowo-wymiatający w kierunku powierzchni żującej, powtarzając go kilkakrotnie w obrębie oczyszczanego fragmentu obejmującego 2 zęby.

       Pasta - powyżej 6. roku życia powinna zawierać 0,12-0,15 proc. fluoru. Porcję pasty nakładamy na szczotkę i szczotkujemy zęby przez 2-3 minuty przynajmniej 2 razy dziennie. Najlepiej po każdym posiłku, głównie po spożyciu słodyczy. Jeśli nie jest to możliwe, płuczemy wodą jamę ustną tak, aby pozbyć się resztek pokarmowych i cukrów.

Prawidłowe szczotkowanie zębów.

szczotkowanie zębów

Nie tylko szczotkowanie zębów.

      Już od 11. roku życia dochodzi do wzmożonej próchnicy powierzchni stycznych zębów, dlatego nici dentystyczne należy wprowadzić dość wcześnie (zwłaszcza w przypadku ciasnych przestrzeni międzyzębowych). Jednak tego rodzaju zabiegi higieniczne u dzieci do 10. roku życia powinni przeprowadzać rodzice. Dobrze sprawdzają się nici fluorkowane i niewoskowane, ponieważ można je stosować przed i po oczyszczeniu zębów.

      Cały zabieg zaczynamy od nawinięcia około 40-50 cm nici na palce środkowe lub wskazujące prawej i lewej ręki - tu nawijamy większy zapas nici. Palcem wskazującym i kciukiem obu rąk chwytamy za nitkę i wprowadzamy ją skośnie między zęby (tak aby nie zranić brodawki dziąsłowej), następnie wykonujemy ruchy pionowe wzdłuż powierzchni stycznej jednego a potem drugiego zęba. Nie wykonujemy ruchów poziomych nitką!

nitkowanie zebów


Comments