Sprawozdanie z akcji "Przedszkolak bezpieczny w podróży".

opublikowane: 14 maj 2016, 07:35 przez Aneta Gajda   [ zaktualizowane 14 maj 2016, 07:36 ]

Sprawozdanie z realizacji IX edycji akcji,

pod hasłem: „Przedszkolak bezpieczny w podróży”,

w Przedszkolu Miejskim Nr 88 w Łodzi.

Latem 2014 roku po raz kolejny nasze przedszkole przystąpiło do realizacji IX edycji akcji, pod hasłem: „Przedszkolak bezpieczny w podróży”.  Tym razem chcieliśmy poszerzyć zdobyte już przez dzieci wiadomości z zakresu bezpieczeństwa. Zajęcia poświęcone były zasadom bezpieczeństwa podczas letnich podróży, poprzez przygotowanie ich do bezpiecznego korzystania z uroków lata, pobytu na świeżym powietrzu, w nowych miejscach, często w towarzystwie nowo poznanych lub nieznanych osób.

W jego realizacji wzięły udział wszystkie grupy wiekowe w placówce. Rozpoczynając akcję o bezpieczeństwie zachęcaliśmy rodziców do zapoznania się z jej głównymi założeniami, zamieszczonymi w kąciku zdrowotnym. Korzystaliśmy z otrzymanych materiałów przez organizatorów, ale również własnych pomocy i pomysłów realizowanych w oparciu założenia projektu. Scenariusze zajęć zawierały niezbędne informacje, które pozwoliły wyjaśnić dzieciom poruszane zagadnienia.

Zajęcia podzielone były na wybrane bloki tematyczne:

- Jak przygotować się do wakacyjnej podróży ?,

- Wakacje nad morzem,

- Wakacje nad jeziorem,

- Wakacje w górach.

I. Jak przygotować się do wakacyjnej podróży ?

Podczas realizacji pierwszej części zajęć dowiedziały się jak milo i bezpiecznie można spędzić wakacje w górach, nad morzem i nad jeziorem, co należy ze sobą zabrać, jakimi środkami transportu można podróżować, utrwaliły numery alarmowe oraz jakie produkty spożywcze zabrać ze sobą na czas podróży, na podstawie bajki „Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka – Przygotowania do wakacyjnej podróży”. Na podstawie ilustracji, zabaw ruchowych, dydaktycznych, wierszy zaprezentowanych podczas zajęć przedszkolaki wiedzą jak przygotować się do wakacyjnej podróży. Zdobytą wiedzę dzieci utrwalały podczas tworzenie różnorodnych prac plastycznych, rozwiązując karty pracy oraz zabaw ruchowych – „Jedzie pociąg z daleka”, „Statek”, „Samochody – małe i duże”, „Autobus”.

II. Wakacje nad morzem.

W kolejnym bloku tematycznym przedszkolaki dowiedziały się, z jakimi niebezpieczeństwami mogą się spotkać podczas pobytu nad morzem, jak należy zabezpieczyć się przed słońcem, poznały zasady bezpieczeństwa na plaży. Dzięki Zwierzątkom ze Zdrowego Zakątka dowiedziały się jakie akcesoria przydatne są podczas aktywnej zabawy na plaży. Ponadto nauczyciele prowadzili rozmowy, pogadanki na temat bezpieczeństwa podczas kąpieli, wyjaśniły oznaczenia będące na plaży, utrwaliły numery alarmowe oraz zapoznały dzieci z numerem telefonu Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Przedszkolaki poznały ciekawe formy spędzania czasu nad morzem, nie tylko na plaży. Ponadto dzieci dowiedziały się jakie produkty spożywcze, które warto zabrać ze sobą na plażę. Na zakończenie powstała wystawa prac plastycznych dzieci „Na plaży”, z wykorzystaniem nadmorskich materiałów przyrodniczych.

III. Wakacje nad jeziorem.

Podczas kolejnej części warsztatów dzieci poszerzały swoją wiedzę na temat niebezpieczeństw, jakie mogą napotkać podczas pobytu nad jeziorem, na biwaku czy pod namiotem. Na podstawie utworów literatury dziecięcej dowiedziały się, iż należy wybierać kąpieliska strzeżone, gdzie nad wypoczywającymi czuwa ratownik, poznał zasady panujące na kąpielisku oraz różne formy spędzania czasu z rodzicami, wypożyczając sprzęt wodny (kajak, rowerek, łódka, ponton, łódka). Nauczyciele podczas pogadanek informowały przedszkolaki o możliwości wyjazdu nad jezioro w formie kempingu, pod namiotem, jak taki wyjazd należy przygotować i co powinny ze sobą zabrać. W dalszej części warsztatów dzieciaki dowiedziały się, iż wakacje nad jeziorem nie muszą ograniczać się tylko do korzystania z kąpieliska i opalania, można aktywnie spędzać czas wspólnie z rodzicami – wędkując, spacerując po lesie, zbierając jagody, jeżdżąc na rowerze, pływając na kajaku, rowerku wodnym, żeglując. Realizując tę część wykorzystywałyśmy różne zabawy ruchowe na świeżym powietrzu.

IV. Wakacje w górach.

Podczas ostatniej części warsztatów nauczyciele zapoznali dzieci z bajką „Wakacje w górach”, przeprowadzając pogadankę dotyczącą bezpieczeństwa podczas pobytu w górach. Przedszkolaki dowiedziały się, iż wychodząc na wycieczkę w góry należy zostawić informację w miejscu, w którym przebywamy, a także co powinno się ze sobą zabrać (mapa, kompas, telefon, ubiór, napoje, pożywienie) i jak się odpowiednio ubrać (strój, obuwie). Dzieci dowiedziały się, jak należy zachować się pod wysokimi drzewami, przy zbiornikach wodnych, jaskiniach oraz podczas burzy. Podczas wakacyjnego odpoczynku w górach, dzieci dowiedziały się iż można aktywnie spędzać czas z rodzicami wybierając się na wycieczkę rowerową, kolejką górską, wyciągiem krzesełkowym, zwiedzać muzea, park linowy. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w zabawach ruchowych „Stacja – Góry”, „Wyprawa w góry”, a także zabawy dydaktyczne „Pakujemy plecak”, „Mapa”.

Podsumowaniem akcji „Przedszkolak bezpieczny w podróży” były grupowe występy dzieci, prezentujące wybrane piosenki i wiersze: „Jedziemy na wakacje”, „W górach”, „Nad morzem”, a także prezentacja prac plastycznych na temat „Wakacyjne podróże”.

opracował:

koordynator ds. promocji zdrowia