Sprawozdanie z realizacji akcji - "Jedz sezonowo warzywa i owoce".

opublikowane: 23 lut 2013, 10:19 przez Aneta Gajda

Sprawozdanie z realizacji akcji

Piramida Żywienia Przedszkolaka

,, JEDZ  SEZONOWO  WARZYWA  I  OWOCE”.

Edukacja żywieniowa małych dzieci odgrywa ważną rolę w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych. W naszym przedszkolu od początku roku staramy się prowadzić prozdrowotną edukację planując i realizując tematy jej dotyczące.

Od października 2012 roku we wszystkich grupach wiekowych realizowane były tematy o owocach i warzywach. Nauczycielki stwarzały sytuacje edukacyjne, aby dzieci miały możliwość widzieć, dotykać, smakować, wąchać owoce i warzywa. Poprzez różne zabawy i zajęcia dzieci dowiedziały się, że owoce i warzywa są dla nich bogatym źródłem witamin potrzebnych do prawidłowego ich rozwoju i zdrowia.

Dzieci poznawały owoce i warzywa, ich nazwy, kształty i kolory. Dowiedziały się, gdzie rosną owoce, a gdzie warzywa, oraz gdzie je można kupić. Dzieci z najstarszej grupy były na wycieczce w warzywniaku. Dowiedziały się, jak przechowywać warzywa, aby były jak najdłużej smaczne. Najstarsza grupa zakupiła niektóre warzywa dla młodszych grup. W każdej grupie zorganizowane zostały kąciki przyrodnicze pod hasłem: „Jemy warzywa i owoce”. Poprzez zaangażowanie Rodziców dzieci przyniosły różne owoce i warzywa wzbogacając kąciki przyrodnicze.

Przedszkolaki poznawały smak owoców, degustując owoce i wykonane szaszłyki owocowe. Dowiedziały się, że w owocach jest dużo witamin, zwłaszcza w tych jedzonych ze skórką, wcześniej dokładnie umytych. Samodzielnie wykonywały i smakowały soki z pomarańczy.  Poznawały również smaki warzyw rozpoznając po smaku z zasłoniętymi oczami. Dzieci wiedzą, które warzywa jemy  tylko na surowo, które tylko ugotowane, a które w obu postaciach. Wymieniały co można zrobić z poszczególnych warzyw np. sałatkę jarzynową, którą same wykonywały. Dzieci wiedzą, że warzywa w postaci surowej są najzdrowsze, mają najwięcej witamin tak bardzo potrzebnych dla prawidłowego rozwoju każdego dziecka.

Segregowały owoce i warzywa według kolorów, kształtów i rodzaju. Robiły zbiory owoców i warzyw. Wspólnie z nauczycielkami dzieci wykonywały lampiony z dyni oraz kukiełki i ludziki w warzyw.

Poznawały owoce i warzywa sezonowe i dowiedziały się, że one są najzdrowsze bo świeże, łatwo dostępne, nie sprowadzane z dalekich krajów. Dzieci wiedzą że, jesienne warzywa wykorzystujemy do zrobienia przetworów na zimę.

Przedszkolaki przypomniały sobie Piramidę Żywienia Przedszkolaka, jakie grupy produktów wchodzą w jej skład, wskazując gdzie znajdują się warzywa i owoce. Dzieci dowiedziały się, że produkty z każdej grupy należy spożywać codziennie, aby dostarczać organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

Przedszkolaki wiedzą, jak ważna jest dla zdrowia aktywność fizyczna – podstawa Piramidy. Podczas spacerów, wycieczek do parku i codziennych wyjść na nasz plac zabaw dzieci obserwowały dary natury, uczyły się kontaktu z przyrodą i były zachęcane do pobytu na świeżym powietrzu.

Dzieci poznawały i zbierały dary jesieni do naszych kącików przyrodniczych – liście, kasztany, jarzębiny, żołędzie. Robiliśmy z nich np. bukiety z liści, korale z jarzębiny, ludziki z kasztanów i żołędzi.

Przedszkolaki wykonywały różnorodne prace plastyczne: rysowanie, kolorowanie, malowanie farbami oraz lepienie z plasteliny warzyw i owoców, warzywa z krepiny i gniecionych gazet, ziemniaczane jeżyki, warzywa techniką wydzieranki, warzywne stemple, lampiony z dyni, praca zbiorowa – piramida żywienia, prace z wykorzystaniem materiału przyrodniczego.

Na zakończenie akcji zorganizowany został pokaz mody warzywno-owocowej „Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki” w wykonaniu wszystkich przedszkolaków oraz konkurs plastyczny – „Zdrowe warzywa i owoce”.

Więcej zdjęć z realizacji akcji - "Jedz sezonowo warzywa i owoce" znajdziecie na stronie internetowej www.zdrowyprzedszkolak.pl, w profilu naszej placówki, zapraszamy.

Koordynator akcji:

Aneta Gajda