Sprawozdanie z realizacji akcji "Piramida Żywienia Przedszkolaka".

opublikowane: 23 lut 2013, 05:19 przez Aneta Gajda

Sprawozdanie

„Piramida Żywienia Przedszkolaka”.

W maju 2012 roku nasze przedszkole przystąpiło do II edycji akcji „Piramida Żywienia  Przedszkolaka”, która koncentruje się na zdrowym żywieniu przedszkolaków. Do akcji włączyły się wszystkie grupy przedszkolne. Akcja ma na celu pokazanie rodzicom, nauczycielom oraz samym dzieciakom, jak zastąpić niezdrowe produkty żywnościowe w codziennej diecie równie smacznymi, ale wartościowymi produktami. W kąciku promującym zdrowie w naszym przedszkolu została wykonana gazetka informacyjna dla rodziców o prowadzonej akcji, zaprezentowany plakat oraz ulotki propagujące zdrowe odżywianie przedszkolaków.

Nauczycielki w poszczególnych grupach wiekowych naszego przedszkola zapoznawały dzieci z zasadami prawidłowego żywienia podczas różnorodnych działań, dostosowując je do możliwości i wieku dzieci. Po umieszczeniu w widocznym miejscu w sali plakatów przedszkolaki zapoznawały się z „Piramidą Żywienia Przedszkolaka”. Wychowawczynie omawiały z nimi poszczególne grupy produktów, piętra piramidy. Organizowały różnorodne zabawy dydaktyczne i ruchowe pozwalające im przyswoić oraz utrwalić wiadomości dotyczące zdrowego odżywiania. Dzieci kolorowały i układały puzzle, segregowały produkty żywnościowe na zdrowe i niezdrowe, uczyły się piosenek, rozwiązywały zagadki. W ramach prowadzonej akcji dzieci poznały także zasady prawidłowego komponowania posiłków. Dzięki ciekawie zaplanowanym zajęciom łączymy zabawę z nauką, układamy z produktów zbożowych i nasion ciekawe kompozycje.

Odbyły się wycieczki do kuchni celem bliższego przyjrzenia się, jak wygląda przechowywanie produktów i przygotowywanie z nich zdrowych posiłków. Posiłki dla dzieci w naszym przedszkolu zostały urozmaicone, obecnie zawierają większą ilość nabiału i ryb oraz owoców i warzyw. Natomiast została ograniczona ilość produktów tzw. słodkich na drugie śniadanie (kanapki z czekoladą, dżemem, ciasteczka, słodkie bułki, ciasta), zostały zastąpione jogurtami, owocami, sałatkami warzywnymi i owocowymi oraz wprowadzenie do jadłospisu zwiększonej ilości ciemnego i pełnoziarnistego pieczywa. W celu zachęcenia dzieci do zdrowego odżywiania przedszkolaki samodzielnie wykonały zdrowe kanapki, sałatki i szaszłyki owocowe. Dzieci próbowały niektórych bakali, orzechów, suszonych owoców oraz roślin strączkowych.

Sporo uwagi poświęcono podczas zajęć warzywom i owocom, a także ich znaczeniu w diecie przedszkolaka. Propagowałyśmy wśród dzieci i ich rodzicom spożywanie pięciu posiłków dziennie, a do każdego posiłku spożywać warzywa lub owoce najlepiej w postaci surowej.

Po raz pierwszy w naszym przedszkolu odbył się Wiosenny Tydzień Promocji Zdrowia pod hasłem: „Chcę jeść zdrowo”:

•  „Kolorowe szaszłyki- samodzielne przygotowanie szaszłyków owocowych,
  • Inscenizacja wiersza Jana Brzechwy „Na straganie” w wykonaniu starszych przedszkolaków z wykorzystaniem rekwizytów i strojów,
  • Zabawy kulinarne - samodzielne wykonanie zdrowych kanapek,
  • Zorganizowanie „Owocowych zawodów sportowych”,
  • Konkursy wiedzy o prawidłowym odżywianiu,
  • Zagadki dla najmłodszych czyli uruchamiamy nasze zmysły – „Zgadnij co jesz ?”,
  • Wystawa prac plastycznych Jedzmy zdrowo, kolorowo”.

Wprowadzone i ilustrowane wiersze pomogły dzieciom poznać wygląd i nazwę niektórych owoców i warzyw. Wiersze i piosenki były również inspiracją do wykonania różnorodnych prac plastycznych oraz własnych piramid zdrowego żywienia. Prace ozdobiły nasze przedszkole.

Dzieci dowiedziały się, jak ważna jest aktywność fizyczna dla naszego zdrowia oraz picie wody niegazowanej. Realizowanej tematyce towarzyszyły różnego rodzaju zabawy sprawnościowe, zgodnie z zasadą podstawy piramidy żywienia - aktywnością fizyczną.

Poprzez Piramidę Żywienia Przedszkolaka chcemy poruszyć ważny problem, jakim jest zdrowe odżywianie dzieci. Mamy nadzieję, że akcja ta będzie sygnałem dla  rodziców do dalszego wdrażania zasad zdrowego żywienia w codziennym życiu. Mamy nadzieję, że dzieci będą pamiętać o zdrowym i prawidłowym odżywaniu i będą przypominać o tym swoim rodzicom. Liczymy, że wpłynie ona na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych wychowanków.

Tworzenie makaronowych kompozycji.

Tworzenie kompozycji z nasion.

Tworzenie piramidy żywienia przedszkolaka.

Tworzenie zdrowych kanapek.

Pomidorowy jeż w gąszczu liści rukoli.                    Sałatkowy brodacz i pomidorowy ktoś.

Owocowe zawody sportowe.

Zabawy dotykowe i smakowe - "Zgadnij co to za warzywo ?", "Zgadnij co smakujesz ?".

Zabawa ruchowa - "Owocowe pary".

Komponowanie zdrowych posiłków.

Owocowe szaszłyki.

Tworzenie różnych prac plastycznych o tematyce zdrowotnej.

Koordynator akcji:

Aneta Gajda