Sprawozdanie z XVII akcji - "Z Marią Konopnicką o emocjach'.

opublikowane: 4 cze 2016, 10:56 przez Aneta Gajda

Sprawozdanie z XVII akcji  Akademii Zdrowego Przedszkolaka,

pod hasłem: „Z Marią Konopnicką o emocjach”.

W lutym 2016 roku przystąpiliśmy do XVII akcji, w ramach – Akademii Zdrowego Przedszkolaka, pod hasłem: „Z Marią Konopnicką o emocjach”. Zajęcia warsztatowe organizowane były we wszystkich grupach w przedszkolu, skupiały się wokół zagadnień związanych z emocjami, zarówno pozytywnymi jak i negatywnymi. Obejmowały następujące bloki tematyczne:

- „W świecie uczuć i emocji”,

- „Wiem co jest zdrowe, a co nie”,

- „Nie zapomnij o śniadaniu”.

W świecie uczuć i emocji.

Podczas pierwszych zajęć rozmawialiśmy z dziećmi o uczuciach i emocjach, z wykorzystaniem pacynki Krasnoludka Poziomka, towarzyszącej podczas trwania warsztatów. Na początku przedszkolaki poznały postać – Marii Konopnickiej i jej twórczość. Dzieci odbyły podróż do magicznego świata uczuć i emocji. Uczyły się poznawać i wyrażać we właściwy sposób swoje pozytywne i negatywne emocje, podczas zabaw ruchowych i stawianych im zadań, np. „Zgadnij co czuje ta osoba”, „Lustro”, „Historia o wesołej Zosi”, „Słoneczko”, „Jakie to uczucie ?”.

Słuchały wierszy, opowiadań związanych z wybraną tematyką. Przedszkolaki poznały różne techniki rozładowywania złości w formie zabawy – „Gorący dywanik”, „Robienie śmiesznych min”, „Pudełko złości”. W trakcie trwania warsztatów dzieci codziennie określały swoje emocje w formie minek (radość, smutek, złość, strach) na tablicy uczuć.

Wiem co jest zdrowe, a co nie.

Kolejny blok tematyczny dotyczył – Wiem co jest zdrowe, a co nie. Nauczyciele zwracali szczególną uwagę na kształtowanie umiejętność dobierania odpowiednich produktów, tak by powstał wzorcowy posiłek, następnie - jadłospis. Starsze przedszkolaki przypomniały sobie wiedzę dotyczącą Piramidy Żywienia, zasady ułożenia poszczególnych pięter piramidy, dzięki czemu potrafiły podzielić produkty na odpowiednie kategorie. Wspólnie z nauczycielami przedszkolaki tworzyły własną piramidę żywienia w formie układanki, wyklejanki lub gotowych produktów.

Dzieciaki dowiedziały się, jaki wpływ ma odpowiednie odżywianie na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Grupowały produkty spożywcze na zdrowe i niezdrowe, w ramach zabaw dydaktycznych. Poznały różne smaki, ucząc się, że zdrowe może być też smaczne i interesujące w zabawie „Zgadnij co to ?” za pomocą zmysłu smaku. Podczas pogadanki przeprowadzonej z panią intendentką, przedszkolaki dowiedziały się z jakich produktów powinien składać się zbilansowany posiłek, by był smaczny i zdrowy.

Dzięki zdobytej wiedzy starsze przedszkolaki samodzielnie komponowały dzienny jadłospis przedszkolaka, tworząc tym samym tygodniowy jadłospis z danej grupy. Młodsze przedszkolaki tworzyły dzienne jadłospisy z gotowych wycinanek z kolorowych gazet na papierowych talerzykach. Swoją wiedzę na temat zdrowego odżywiania przedszkolaki zgłębiały także za pośrednictwem odpowiedniej literatury i wierszy – „Chory kotek”, „Rap o zdrowiu”, „Dla każdego coś zdrowego”, „Sałatka jarzynowa”.

Nie zapomnij o śniadaniu.

Podczas kolejnej części warsztatów przedszkolaki zdobywały wiedzę i umiejętności na temat – Jak ważnym posiłkiem jest śniadanie, Kiedy powinno się je zjeść, Jaki ma ono wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie i energię do pracy oraz z jakich produktów żywnościowych powinna się składać dieta.  Dzieci zdobytą wiedzę wykorzystywały w praktyce, przygotowując kolorowe śniadanie, w postaci barwnych kanapek i sałatek, udowadniając tym samym, że śniadanie nie musi być nudne. Natomiast najmłodsze dzieci, wykonały owocowe galaretki, co wywołało u nich wiele pozytywnych emocji. Po wykonaniu śniadań odbyło się wspólne spożywanie posiłku w ramach drugiego śniadania.

Zakończeniem warsztatów było zorganizowanie grupowego quizu wiedzy podsumowującej XVII akcję -  „Z Marią Konopnicką o emocjach”, poprzez rozwiązywanie zagadek, rebusów, zabaw dydaktycznych i ruchowych. Podsumowując warsztaty przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz owocowy poczęstunek. Natomiast w przedszkolnym holu zorganizowana została wystawa prac plastycznych dzieci na temat - „Moje emocje”.

Realizując zadań zaplanowanych na XVII akcję Akademii Zdrowego Przedszkolaka, „Z Maria Konopnicką o emocjach”, przyniosła naszym wychowankom wiele uśmiechu i radości. Wszystkie zaplanowane treści zostały przekazane i utrwalone.

opracowanie:

koordynator ds. promocji zdrowia  Aneta Gajda