Maj - zabawy z papierem.

"Maj"

Najweselsze, najzieleńsze
maj ma obyczaje.
W cztery strony - świat zielony
umajony majem!

Ciepły deszczyk każdą kroplą
rozwija dokoła
z pąków - kwiaty, z listków - liście,
z ziółek - bujne zioła.

A po deszczu dzień pogodny
malowany tęczą
lubi wiązać krople srebrne
na nitkę pajęczą.

A gdy ciepła noc nadchodzi,
kiedy dzień już zamilkł,
maj bzem pachnie, wniebogłosy
dzwoni słowikami!

W tym miesiącu tworzymy:

• "Stokrotki w koszyczku”- wykonanie przestrzennej pracy z wykorzystaniem serwetkowych kółek, bibuły i talerzy papierowych, układanie kompozycji kwiatowej według inwencji twórczej dzieci.
  • "Zielone żaby" - tworzenie żabek z rolek papieru toaletowego, kredek pastelowych, kolorowego papieru oraz  mazaków, zwrócenie uwagi na dobór odpowiedniej kolorystyki i wielkości elementów.
  • "Portret mamy"- wykonanie portretu mamy ołówkowymi kredkami oraz tworzenie kolorowej ramki z piankowych kwadracików według kolorystyki i kompozycji dzieci.
  • "Stokrotki dla mamy" - tworzenie stokrotek z rolki papieru toaletowego, bibuły i kolorowego papieru według inwencji dzieci.

Pamiętajmy o szczególnym dniu w tym miesiącu 26 maja - Dzień Matki. Nasze Mamy kochamy i przez cały rok o nich myślimy, lecz dziś niech każdy pamięta i złoży życzenia z okazji ich święta:

"Dla mamy"

Ile jest na świecie mam, mój braciszku policz sam.
Jest ich tyle, ile jest na niebie gwiazd.
Mogę ci powiedzieć to może tysiąc może sto.
Ale własną tylko jedną mamę masz.

Jak dobrze mamo, że Ciebie mam.
Jesteś najlepszą ze wszystkich mam.
Za to, że kochasz dziękuję Ci,
dziękuję mamo za śmiech i łzy.

Gdybyś widział skarbów moc i mógł tylko jeden wziąć.
To weź mamę bo to nasz największy skarb.
Możesz mieć pieniążków trzos-srebro, złoto no to co?
Lecz bez mamy cały świat nic nie jest wart.

Istnieje wiele sposobów na okazanie czułości, wdzięczności. Oto kilka propozycji zabaw z papierem związanych z tym wspaniałym świętem:

• Paseczkowe doniczki kwiatowe"- tworzenie paseczkowej doniczki z zielonego papieru oraz bibułkowej trawki, następnie ozdabianie go według własnego pomysłu wyciętymi z kolorowego papieru kwiatów.