W marcu szukamy wiosny !

opublikowane: 17 kwi 2013, 08:34 przez Aneta Gajda   [ zaktualizowane 10 maj 2014, 06:30 ]
 Marzec - gdzie ta wiosna ?

Marcowe spotkania Klubu Małego Artysty rozpoczęliśmy od poszukiwań oznak wiosny, tworząc zielone wianki z krokusami.

Krokusy zwane też szafranami kwitną tak wczesną wiosną, że często w czasie ich kwitnienia spada śnieg. Czasami nawet przebijają śnieg wydzielanym ciepłem i kwitną w śniegu.

Krokusy.

wiersz  Doroty Gellner "Krokusy"

Krokusy, krokusy, wystawiają uszy,
bo już wiatr wiosenny.
Na koncert wyruszył,
I już stroi instrumenty,
smyczkowe i dęte.

Krokusy, krokusy, wystawiają nosy,
na wiosenne plotki, na wiosenne głosy,
bo już coraz głośniej dokoła o wiośnie.
I wychodzą spod ziemi
w swych barwnych czapeczkach,
bo wiosenne słońce.

W tym miesiącu tworzyliśmy:

• "Krokusy" - tworzenie papierowych wianków z pierwszymi wiosennymi kwiatami - krokusami, poprzez dobieranie poszczególnych elementów, dobór kolorystyki, tworzenie kompozycji pracy przez dzieci.
  • "Talerzowe zwierzaki"- wykonanie wybranych przez dzieci zwierząt (biedronki, żabki lub motyla), mając do dyspozycji kolorowy papier, talerzyki i inne materiały plastyczne.

Przyszła wiosna, a wraz z nią Święta Wielkanocne. Szykujemy pisanki, pomagamy piec ciasta, a w Lany Poniedziałek chlapiemy innych wodą na szczęście!

Obrazek: Wielkanocne pisanki

Na kubeczku z porcelany
mieszka zając malowany.
Kiedy tylko się poruszy
to w herbacie moczy uszy.
Mówię Wam, mówię Wam,
co ja z tym zającem mam.

Siedzi zając na kubeczku,
lewą nogę moczy w mleczku.
Ale mleczko nie dla niego
on by wolał coś innego.
Mówię Wam, mówię Wam,
co ja z tym zającem mam.

Wytarł zając mokre uszy,
zrobił cztery wielkie susy.
Usiadł w lesie na polanie
co ja teraz powiem mamie?
Co ja teraz powiem? Co? No co?

• "Kurczaki w skorupkach" - wykonanie kurczaka z kolorowego papieru oraz skorupki w postaci wybranego przez dzieci talerzyka papierowego.
  • "Pisanki i zajączki" - malowanie farbami styropianowych zajączków i jajek, według uznania dzieci.
  • "Papierowe koszyczki z zajączkami" - wykonywanie koszyczków z kolorowego papieru, poprzez odrysowanie z szablonu i wycięcie, ozdabianie go zajączkami, pisankami i innymi elementami wykonanymi z pianki według inwencji dzieci.
  • "Kosz z kolorowymi pisankami" - tworzenie wspólnego kosza z bibuły na dużym arkuszu papieru oraz wykonanie różnokolorowych  pisanek, ozdobionych według inwencji dzieci.

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych składam Wam mali artyści te oto życzenia:

Wszystkiego dobrego,
jajka wielkiego malowanego
zielonej łączki, na której zajączki
jedzą makowce i pasą owce,
szalonego i wyjątkowo mokrego Śmigusa Dyngusa
oraz samych słonecznych i cudownych dni

życzy p.  Anetka.

Życzenia Świąteczne Karolewscy

Oto kilka wielkanocnych inspiracji dla Małych Artystów do wykonania razem z rodzicami:

Zajączek i kurczaczek - jajka styropianowe owinięte skręconą bibułą jak sznurek.

Jajko styropianowe oklejone kawałkami kolorowej bibułki oraz

zajączek wykonany z papierowego opakowania po jajkach, drobnych elementach wyciętych z pianki.

oraz inne propozycje wielkanocnych dekoracji:

pincuk.jpgOzdoba na okno lub drzwi - kurczaczek w ramce z kolorowego papieru.

Stylowa Wielkanoc - najpiękniejsze dekoracje 2012

Zajączki z papierowych torebek oraz pisanki - zwierzątka.

Wielkanoc, zajączki, ozdoby wielkanocne

Zajączki z papierowych rolek owiniętych kolorową serwetką, ozdobionych elementami wyciętymi z papieru i pianki.

Udanej zabawy,

Wesołego ALLELUJA !