Socjoterapia

Nasza działalność

opublikowane: 15 kwi 2013, 05:32 przez Nieznany użytkownik   [ zaktualizowane 7 lis 2013, 08:50 przez Małgorzata Wągrowska ]

Grupa socjoterapeutyczna - działa w naszym przedszkolu od października 2013. Tematem przewodnim spotkań, jest przyroda. Pogłębiamy naszą wiedzę o otaczającym świecie roślin, zwierząt, zwracamy szczególną uwagę na słabe, bezbronne zwierzęta potrzebujące ludzkiej pomocy. Zastanawiamy się w jaki sposób możemy pomóc ratować ich życie, zdrowie, zapewnić  szczęśliwe chwile. Z naszej inicjatywy, w ogródku przedszkolnym pojawiła się budka lęgowa dla ptaków, wykonana z naszą pomocą, w  której- mamy nadzieję, już niedługo zamieszka ptasia rodzina.
Podczas spotkań dużo rozmawiamy, omawiając nasze aktualne, codzienne troski i radości, uczymy się wyrażać uczucia i emocje za pomocą śpiewu, ruchu, ekspresji plastycznej. Zabawy integracyjne rozpoczynające zajęcia wpływają na  dobre samopoczucie, zapewniając serdeczną atmosferę  przyjaznych relacji uczestników zabaw.

DO RODZICÓW NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW
PROŚBA TWOJEGO DZIECKA
  • Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony.
  • Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję – poczucia bezpieczeństwa.
  • Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko ty możesz pomóc mi zwalczyć zło, póki jest to jeszcze możliwe.
  • Nie rób ze mnie większego dziecka niż jestem. To sprawia, że przyjmuję postawę głupio dorosłą.
  • Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. O wiele bardziej przejmuję się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy.
  • Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.
  • Nie wmawiaj mi, że błędy, które popełniam, są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości.
  • Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że cię nienawidzę. To nie ty jesteś moim wrogiem, lecz twoja miażdżąca przewaga!
  • Nie zwracaj szczególnej uwagi na moje drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuję je, by przyciągnąć twoją uwagę.
  • Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed tobą bronić i robię się głuchy.
  • Nie dawaj obietnic bez pokrycia. Czuję się przeraźliwie tłamszony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi.
  • Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli. To dlatego nie zawsze się rozumiemy.
  • Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa.
  • Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i wtedy tracę całą swoją wiarę w ciebie.
  • Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są.
  • Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia. Nie wyobrażaj sobie, iż przepraszając mnie stracisz autorytet. Za uczciwą grę umiem podziękować miłością, o jakiej nawet ci się nie śniło.
  • Nie zapominaj, że uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu mój sposób na życie, więc przymknij na to oczy.
  • Nie bądź ślepy i przyznaj, że ja też rosnę. Wiem, jak trudno dotrzymać mi kroku w tym galopie, ale zrób, co możesz, żeby nam się udało.
  • Nie bój się miłości. Nigdy.