Z życia przedszkolaka‎ > ‎Grupy‎ > ‎Oddział I‎ > ‎

Listopad - Jesienne obserwacje małych przyrodników.

opublikowane: 21 maj 2013, 12:09 przez Aneta Gajda   [ zaktualizowane 21 maj 2013, 12:09 przez Stalowy ]
Zadania dydaktyczno-wychowawcze na miesiąc listopad w grupie I.
  • Rozwijanie współdziałania w grupie.
  • Zapoznanie z wybranymi drzewami (kasztanowiec, dąb), ich liśćmi oraz owocami (kasztan, żołądź).
  • Obserwowanie drzew znajdujących się w najbliższym otoczeniu przedszkola, zbieranie owoców drzew, wzbogacanie nimi kącika przyrody.
  • Zapoznanie ze zjawiskami atmosferycznymi w okresie jesiennym.
  • Pokazywanie na wybranych przykładach, jak zwierzęta przygotowują się do nadchodzącej zimy (jeż, wiewiórka, niedźwiedź).  Zwrócenie uwagi na zmiany w wyglądzie zwierząt oraz ich zachowanie.
  • Rozwijanie ekspresji ruchowej, plastycznej, muzycznej.
  • Kształtowanie postaw prozdrowotnych poprzez zabawy muzyczno-ruchowe oraz zabawy na świeżym powietrzu.

Listopad - Jesienne drzewa.

Wiersz  "Wiatr i liście"

Jestem wiatr!

Pędzę z chmur, poprzez las, poprzez bór.

Lecę tu, lecę tam,

Z kimże z was zatańczyć mam?

Jesteśmy liście jesieni,

W złocie, w purpurze, w czerwieni!

********

Chcesz ze mną w tany iść?

Jestem czerwony klonu liść!

Ja jestem żółty liść brzozowy!

Patrz, jak się  mieni mój płaszcz nowy.

Ja, rdzawy liść kasztana

Tańczyłbym choć do rana!

*********

Z dębowym liściem w taniec idź!

Po co na pniu  do wiosny tkwić?

Ognisty jestem, każdy wie!

Grabowy liść do tańca się  rwie!

Tańczyć chcę z każdym z was,

Tańczmy więc wszyscy wraz.

- 14.101.2012  Jesienny spacer wśród kolorowych drzew, obserwując i rozpoznając te które poznaliśmy na zajęciach. Czemu nie? Nie straszny nam wiatr, nie straszny nam deszcz, nie szkodzi, że troszkę zimno.  Po drodze zbieraliśmy liście i inne jesienne skarby do naszego kącika, śpiewając piosenkę:

piosenka  "Listopad"

Szedł listopad polną drogą
zerwał liście z drzewa.

Zimne wiatry wieją polem
idzie deszcz ulewa.

Słońce wstaje późnym rankiem,
ziemi nie ogrzewa.
A ja sobie śpiewam.

- 15.11.2012  Oglądanie przedstawienia teatralnego Ekofikołki Pana Kręciołki w wykonaniu grupy artystycznej Atma z Łodzi. Rozmowy z dziećmi na temat przedstawienia, wypowiadanie się dzieci o swoich wrażeniach.

- 16.11.2012  Udział dzieci w zajęciach bibliotecznych "Jesienne skarby" odbywających się na terenie Biblioteki Miejskiej Łódź-Górna Nr 8 w Łodzi, słuchanie literatury o wybranej tematyce, rozwiązywanie zagadek, zabawy ruchowe oraz kolorowanie wybranego jesiennego liścia.

Wiersz   "Wesoły parasol"

Stopy małe, stopy duże

Przeskakują przez kałuże.

Omijają strugi rwące

W rynnach już rozbrzmiewa koncert.

A teraz jak z cebra leje,

Ale ja się z tego śmieję.

Mam parasol, płaszcz deszczowy,

O ulewie wiersz gotowy.

Za chwilę parasol złożę i wiersz do koperty włożę.

A wiatr szybko ją poniesie.

Adresatka: PANI JESIEŃ.

- 27.11.2012  Zapoznanie dzieci ze sposobami przygotowania się wybranych zwierząt do zimy, na  podstawie opowieści ruchowej Wycieczka do lasu połączona z ćwiczeniami artykulacyjnymi. Rozmowa z dziećmi na temat treści opowieści; zwrócenie uwagi na występujące w niej zwierzęta (niedźwiedź, wiewiórka, wróbel, dzięcioł) .

Piosenka  "Wiewiórka"

1. Wiewióreczka ruda                 2. Ma rudy ogonek,
oczkiem do nas mruga,                oczka jak węgielki,
 damy jej orzechy i żołędzie.         a na uszach śmieszne dwa pędzelki.

- 29.11.2012  Zorganizowanie na terenie przedszkola pokazu mody warzywno-owocowej "Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki" oraz rozwiązanie konkursu plastycznego "Zdrowe warzywa i owoce". My jako najmłodsze przedszkolaki, również zaprezentowaliśmy się na pokazie, prezentując różnorodne warzywa i owoce, między innymi: pana kapustkę i jabłuszko, panią marchewkę, pietruszkę, cytrynkę. Dzieci chętnie prezentowały oryginalne stroje przy dźwiękach tanecznej muzyki.

- 30.11.2012  Udział dzieci w zajęciach bibliotecznych "Zwierzęta przygotowują się do zimy" odbywających się na terenie Biblioteki Miejskiej Łódź-Górna Nr 8 w Łodzi, słuchanie literatury o wybranej tematyce, rozwiązywanie zagadek, zabawy ruchowe oraz kolorowanie wybranego zwierzęcia zapadającego w zimowy sen.