Z życia przedszkolaka‎ > ‎Grupy‎ > ‎Oddział I‎ > ‎

W marcu, jak w garncu !

opublikowane: 10 mar 2012, 10:46 przez Aneta Gajda   [ zaktualizowane 11 kwi 2012, 11:54 przez Stalowy ]
Zadania dydaktyczno-wychowawcze na miesiąc marzec w grupie I :
  • Zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami (kucharz, lekarz, krawcowa, sprzedawca, listonosz), zwrócenie uwagi na przybory, czynności jakie wykonuje oraz miejsce w którym pracuje.
  • Kształtowanie umiejętności właściwego zachowania się w miejscach publicznych.
  • Zapoznanie z charakterystycznymi oznakami wiosny.
  • Obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie przed zbliżającą się wiosną - topnienie śniegu, powracające pierwsze ptaki (bociany), pojawiające się pierwsze kwiaty (przebiśniegi, krokusy, hiacynty).
  • Omówienie życia ptaków wiosną (budowanie gniazd, składanie jaj, wylęganie się młodych, dbanie o młode).
  • Zakładanie zielonego ogródka w sali; poznanie czynników potrzebnych do rozwoju roślin; zachęcenie do prowadzenia – Kalendarza obserwacji roślin.
  • Rozwijanie sprawności ruchowej poprzez zabawy ruchowo-naśladowcze.
    Marzec:

-  07.03.2012  Za oknem świeci słonko, wybraliśmy się na spacer do pobliskiego parku w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny, choć w kalendarzu nadal zima. Niestety wiosny jeszcze nie znaleźliśmy, ale pamiętaliśmy o dokarmieniu ptaków i kaczek.

Na spacerze dostrzegliśmy pierwsze wiosenne kwiaty - przebiśniegi, krokusy, a nawet tulipany. Postanowiliśmy uwiecznić je tworząc prace plastyczne.

Wiosenne kwiaty.

14.03.2012  Nawiązałyśmy współpracę z Miejską Biblioteką Nr 8 filia Łódź - Górna "Pierwsze spotkanie w bibliotece", udział dzieci w zajęciach na terenie biblioteki. Spotkanie miało na celu zapoznanie dzieci z biblioteką, omówienie zasad korzystania z niej, szanowania książek, a przede wszystkim pobudzenie zainteresowania książką. Dzieci słuchały utworów Cz. Janczarskiego "Miś szuka wiosny", "List od bociana", bawiły się w różne zabawy ruchowe oraz tworzyły swoją pierwszą zakładkę do książki.

Prezentacja zakładek do książek.

Mali czytelnicy.

20.03.2012  Pierwszy dzień wiosny przywitaliśmy zakładając zielony ogródek w sali, sadząc wiosenne kwiaty (prymulki, krokusy, hiacynty), nasiona (rzodkiewki, owsa), cebulki oraz fasolę. Było dużo pracy, dzieci chętnie wcieliły się w rolę małych ogrodników.

Sadzimy wiosenne kwiaty.

Sadzimy rzodkiewkę, owies.

A teraz podlejemy,posprzątamy, umyjemy ręce i będziemy obserwować jak nasz ogródek wzrasta.

23.03.2012  Nasze ostatnie prace plastyczne: biedronki i motyle.

Wyklejamy motyle kolorowymi papierkami według inwencji dzieci.

A to nasze biedronki !

26.03.2012  Udział dzieci w zajęciach na terenie biblioteki "Szukamy wiosny",

Słuchaliśmy opowiadania "Chomik szukał wiosny".

Kolorowaliśmy sylwety kwiatów według wzoru.

Oto nasze wiosenne kwiaty po wizycie w bibliotece.

28.03.2012  Wybraliśmy się na spacer w poszukiwaniu oznak wiosny, oto co udało nam się znaleźć:

Pierwsze pąki na drzewie kasztanowca.

Żółte pąki na krzakach forsycji.

Przebiśniegi już przekwitły.

Znaleźliśmy nawet niebieskie kwiatuszki.

30.03.2012  Nasz ogródek powiększa się z każdym dniem: