Z życia przedszkolaka‎ > ‎Grupy‎ > ‎Oddział I‎ > ‎

Śnieżny styczeń.

opublikowane: 28 maj 2013, 11:30 przez Aneta Gajda   [ zaktualizowane 28 maj 2013, 12:21 przez Stalowy ]

Zadania dydaktyczno-wychowawcze na miesiąc styczeń w grupie I :

• Rozumienie potrzeby opiekowania się i dokarmiania zwierząt, ptaków w trudnych zimowych warunkach.
  • Budzenie zainteresowania życiem ptaków w okresie zimy – kształtowanie przyjaznego odnoszenia się do zwierząt.
  • Kształtowanie sprawności ruchowej poprzez zabawy ruchowo-naśladowcze.
  • Wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną poprzez kształtowanie uczucia przywiązania i szacunku wobec najbliższych członków rodziny.
  • Uczestniczenie w obchodach świąt o charakterze rodzinnym – Dzień Babci i Dziadka (wykonanie drobnych prezentów dla dziadków, dekorowanie sali, prezentowanie własnych umiejętności).
  • Rozwijanie muzykalności dzieci poprzez przygotowanie programu artystycznego z okazji Dnia Babci i Dziadka.
  • Uświadomienie niebezpieczeństw wynikających z nieprzestrzegania zakazów podczas zimowych zabaw.
  • Kształtowanie postaw prozdrowotnych poprzez spacery i zabawy na świeżym powietrzu.

Styczeń:

- 10.01.2013  Obserwujemy co zimą robią zwierzęta (ptaki). Uświadomienie konieczności dokarmiania ptaków zimą. Wybraliśmy się na spacer do pobliskiego parku celem obserwacji zimujących w kraju ptaków, dokarmialiśmy je ziarnami i okruszkami.

Dokarmianie ptaków zimą.  Jak pomóc ptakom przetrwać zimę ?

Czy należy dokarmiać ptaki zimą? Zdania na ten temat są podzielone: jedni uważają, że należy pomagać ptakom przetrwać zimę, inni że nie należy tego robić – ptaki powinny radzić sobie same.

Gdy jednak zima jest ciężka: mroźna, śnieżna i do tego długa, warto w tym czasie zadbać o ptaki. Dokarmiać ptaki powinno się wyłącznie zimą – w inne pory roku ptaki świetnie poradzą sobie same i dokarmianie nie jest konieczne. Dokarmiać ptaki trzeba mądrze, tak aby nie czynić zwierzętom szkody. I pamiętajmy: jeśli zdecydujemy się rozpocząć dokarmianie, musimy to robić codziennie, aż do ocieplenia.

Miejsce na karmnik.

Pożywienie dla ptaków wykładajmy zawsze w tym samym miejscu – ptaki przyzwyczają się do niego i zawsze tutaj będą przylatywać. Powinno to być miejsce zaciszne i osłonięte przed wiatrem. Miejsce to jednocześnie powinno być odsłonięte, ponieważ ptaki unikają miejsc o ograniczonej przestrzeni, skąd trudno im uciec w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia. Karmnik można ustawić też na zewnętrznym parapecie okna.

Odpowiedni karmnik dla ptaków.

Karmnik powinien posiadać daszek chroniący pokarmy przed deszczem i śniegiem. Najlepiej, jakby miał także osłonę przed zachodnim oraz północnym wiatrem. Jednocześnie ptaki muszą mieć możliwość łatwego i dolotu do karmnika i szybkiego odlotu z karmnika. Konieczna jest w karmniku wysuwana podłoga, którą łatwo można wyczyścić z pozostałości pożywienia i z ptasich odchodów.

Czym dokarmiać ptaki ?

Nie wolno podawać ptakom spleśniałego pieczywa, ponieważ powoduje u nich dolegliwości gastryczne. Jeśli na dokarmianie przeznaczamy pieczywo, to tylko czerstwe, i koniecznie podzielone na niewielkie kawałki, które ptaki będą mogły łatwo przełknąć.
Słonina, którą wieszamy na gałęziach drzew musi być surowa, bez przypraw i nie może wisieć dłużej niż 3–4 tygodnie.

Ptakom można wysypywać nasiona słonecznika (łuskane bądź w łupinach), proso, różne kasze, pszenicę, owies, płatki owsiane. Do karmników można też wykładać pokrojone kawałki jabłka.

Karmnik powinien posiadać daszek chroniący pokarmy przed deszczem i śniegiem

- 18.01.2013  Udział dzieci  w zajęciach bibliotecznych na temat "Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę", odbywających się na terenie Biblioteki Miejskiej Łódź-Górna Nr 8 w Łodzi, słuchanie literatury o wybranej tematyce, rozwiązywanie zagadek, zabawy ruchowe oraz tworzenie papierowego karmnika dla ptaków.

Po powrocie z Biblioteki postanowiliśmy, zbudować karmnik dla ptaków i wystawić go na przedszkolnym tarasie, by dokarmiać okoliczne ptaki.

Sikorki w karmniku.

- 21. 01.2013 Zorganizowanie w grupie Dnia Babci i Dziadka, poprzez dekorowanie sali, prezentowanie własnych umiejętności, wręczenie upominków dla Dziadków i Babci wykonanych przez dzieci. Zabawy ruchowe przy muzyce - wspólny taniec wnuków z dziadkami i babciami oraz mały poczęstunek.

piosenka    "Moja Babcia"

Moja babcia jest kochana i najlepszą babcią jest,

a co dla mnie jest najlepsze tylko ona dobrze wie.

Moja babcia najwspanialsza uśmiech wciąż na ustach ma,

daje miłość, daje radość, wszystko co najlepsze da.

Babciu kochana, chce powiedzieć Tobie:

jesteś babcią z najwspanialszych snów.

Jesteś księżniczką, a ja księciem Twoim.

Moja babciu bardzo kocham Cię (2x)

Dziś Twe święto babciu miła, życzeń sto dla Ciebie mam.

Za kochane Twe serduszko swoje serce Tobie dam.

Bądź wciąż przy mnie rano, wieczór,

przytul babciu mocno mnie, j

a od siebie dam buziaczka,

Bo tak bardzo kocham C.

Babciu kochana chce powiedzieć Tobie:

jesteś babcią z najwspanialszych snów.

Jesteś księżniczką, a ja księciem Twoim.

Moja babciu bardzo kocham Cię (2x)

piosenka   "Najdroższy dziadku"

to jest piosenka o naszym dziadku.

O tym jak idę z dziadkiem do zoo,
O tym, jak z dziadkiem jest mi wesoło,
O brodzie dziadka, co śmiesznie kłuje,
Kiedy się dziadka mocno całuje

to jest piosenka o naszym dziadku.

O tym, jak z dziadkiem na pyszne ciastka
Jedziemy sobie razem do miasta
O tym jak idę z dziadkiem na lody
I na dwie szklanki sodowej wody.

to jest piosenka o naszym dziadku.

- 23. 01.2013 Oglądanie przedstawienia teatralnego pt: "Zimowa opowieść" w wykonaniu teatru Widzimisie z Łodzi.